תמ"א 38

מדינת ישראל נמצאת בסיכון גבוה לרעידת אדמה, לכן יזמה תכנית
מתאר ארצית אשר
מטרתה לחזק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה
(למעלה ממיליון דירות אינן ממוגנות מפני רעידות אדמה וטילים).

תוכנית תמ"א 38 נעשית ע"י קבלן פרטי הדואג לחזק את יסודות
הבניין ולשמור עליו מפני טלטלות עתידיות.

מטרות תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה:

התחדשות עירונית תוך קביעת הנחיות ברורות לחיזוק מבנים קיימים לשיפור עמידותם בפני רעידות אדמה ולשם כך, אפיון סוגי המבנים שיש לחזק. מטרה שנייה הינה קביעת הסדרים תכנוניים כחלק ממכלול של הסדרים חוקיים לשיפור מבנים, שאינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מפני רעידת אדמה. מטרה נוספת נועדה לעודד את חיזוק המבנים על-ידי תוספות בנייה, שדרוג המבנה והדירה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים.

ההבדלים בין תמ"א 38/1 לבין תמ"א 38/2

תמ"א 38/1 בתהליך זה, הבניין הישן עובר תהליך של שיפוץ, מיגון וחיזוק היסודות כנגד רעידות אדמה וכנגד טילים, תוך כדי הוספת ממ"ד לכל דירה, מרפסת, שיפוץ לובי הבניין ושדרוג מערכות הבניין הכלליות (מים, חשמל, ביוב וכו').
חדר ממ”ד נבנה לכל דירה, הממוקם האחד מעל השני, כך נוצר עמוד שדרה איתן המחזיק את הבניין, וגם מעניק תוספת חדר לכל דירה. כמו כן, מוסיפים מעלית לבניין המשמשת גם היא לחיזוק. הקבלן בונה דירות בשתי קומות נוספות (ולעיתים יותר) המשדרגות את שווי הבניין ומאפשרות אכלוס של יותר דיירים. התמורה בגין הדירות הנמכרות היא זו המממנת את ביצוע העבודות של חיזוק המבנה ושיפוצו.

 

תמ"א 38/2 מכונה גם פינוי בינוי. בתהליך זה הורסים את הבניין הקיים ובונים במקומו בניין חדש לחלוטין, בהתאם לכללי הבנייה החדשים. דיירי הבניין מועברים לדירה שכורה עד תום השלמת המבנה, עם חזרתם הם מקבלים דירה חדשה מהקבלן. הדירה המתקבלת בתמורה,  גדולה יותר מהדירה הישנה, היא בעלת חדר אחד יותר מהדירה הישנה, לרוב  מתווספת מרפסת שמש אשר לא הייתה בדירה הישנה, וכן גבוהה בקומה אחת (לפחות) יותר מהדירה הישנה.

ההסכם לביצוע עבודות תמ"א 38 הינו הסכם מורכב, הדורש ידע ובקיאות מקצועית.
על בעלי הדירות לבחור עורך דין  בעל ניסיון מוכח בתחום המקרקעין בכלל ובתחום תמ"א 38 בפרט.
עוד בטרם נבחר יזם, רצוי כי הדיירים ישכרו את שירותיו של עורך דין המייצג את הדיירים בלבד, אשר ילווה אותם לאורך כל הפרויקט, יוודא כי הם ממקסמים את זכויותיהם ומקבלים את מיטב ההגנות בפרויקט.  

 משרדו של עו"ד יאיר קולמן, מעניק פיתרונות משפטיים מקצועיים המתמזגים עם שירותיות, אדיבות ויחס בין-אישי. המשרד עתיר ניסיון בכל הנוגע לייצוג דיירים בהליך תמ"א 38.
חשוב לנו להדגיש, כי אנו מיצגים לקוחות פרטיים ולא חברות קבלניות יזמיות, כך שאנו מחויבים ללקוח ללא ניגוד אינטרסים
.